Niepłacenie rachunków za media (prąd, wodę, gaz), czynsz administracyjny za mieszkanie, a także za telefon lub korzystanie z internetu, stanowią powszechną zmorę i przyczynę wielu problemów w przyszłości. Czy tego typu zadłużenia są widoczne dla osób trzecich? Sprawdzamy, kto (i w jaki sposób) dowie się np. o naszych niezapłaconych rachunkach!

BIG – centrum wiedzy o naszych zadłużeniach (wszystkich)

W trudnych chwilach często rezygnujemy z bieżącego uregulowania opłat za media (prąd, gaz, wodę), czynsz, a także za telefon i internetu. Czasem zwyczajnie o jakichś rachunkach zapominamy. Jednak bez względu na przyczynę zadłużenia, dług powstaje i może być widoczny nie tylko przez nas. Podstawową jednostką, która widzi nasze długi jest BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) i wszystkie instytucje towarzyszące BIG, jak np.:

  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (BIG)
  • Krajowy Rejestr Biura Informacji Gospodarczej
  • BIG InfoMonitor
  • Rejestr Dłużników ERIF

Wszystkie jednostki BIG powołane są do gromadzenia informacji o zadłużeniach. W bazie BIG znajdziemy dane o różnych zadłużeniach, np. o niezapłaconym rachunku za prąd lub za internet. Dane w BIG, w tym długi z niezapłaconych faktur za abonament telefoniczny lub rachunki za gaz, są danymi publicznymi i mogą być widoczne przez inne osoby. Jeśli chcemy wziąć kredyt lub tzw. chwilówkę, pożyczkodawca prócz bazy BIK (Biuro Informacji Kredytowej) prawdopodobnie skrupulatnie sprawdzi także wszystkie bazy BIG. Co więcej, nasze zadłużenia mogą być widoczne również dla osób postronnych, a nie instytucji. Ma to na celu mobilizowanie dłużnika do spłaty zadłużenia.

Czy wszystkie niezapłacone rachunki i faktury trafiają do bazy BIG?

Odpowiedź na to często zadawane pytanie jest na szczęście stosunkowo prosta. Aby zadłużenie trafiło do bazy BIG, musi spełniać następujące kryteria:

  • Zwłoka w płatności wynosi powyżej 60 dni (wszystkich, nie tylko roboczych)
  • Kwota zadłużenia wynosi ponad 200 zł lub ponad 500 zł w przypadku długu firmy
  • Upłynęło co najmniej 14 dni od chwili, w którym wierzyciel poinformował dłużnika o zamiarze umieszczenia informacji w BIG

Jak więc widzimy, nie wszystkie zadłużenia trafiają od razu do BIG. Jeżeli w danym miesiącu nie mogliśmy sobie pozwolić na uregulowanie, przykładowo, faktury za prąd, ale spłacimy ją w przeciągu 60 dni, to nie istnieje prawna możliwość, aby takie zadłużenie trafiło do bazy BIG.

Jak sprawdzić swoje zadłużenia za darmo?

Zadłużenia prezentowane w bazach BIG możliwe są do darmowego sprawdzenia przez każdego. Aby to zrobić, należy założyć i zweryfikować konto na stronie internetowej BIG. Celem weryfikacji danych osobowych konieczne będzie przesłanie pocztą skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji jesteśmy uprawnieni do darmowego sprawdzenia informacji w zakresie wierzytelności raz na pół roku. Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim nie doprowadzać do sytuacji, w której nasze zadłużenia znajdą się w bazie BIG!